Podczas kursu na prawo jazdy młody uczeń spędza wiele czasu na trenowaniu manewru parkowania. Szkoli się w ustawianiu auta równolegle, parkowaniu tyłem, przodem i w miejscach trudnodostępnych. Obserwując zatłoczone miasta, można dostrzec, że ogromna ilość pojazdów nie jest zaparkowana właściwie.
Parkowanie w kodeksie ruchu drogowego
Co interesujące w polskim prawie nie istnieje termin „parkowanie”. Obowiązującymi formami unieruchomienia auta są zatrzymanie i postój. Pierwszy z terminów opisuje chwilowe powstrzymanie się od dalszej jazdy bez opuszczania auta. Może chodzić o to, by pozwolić komuś wsiąść do auta lub z niego wyjść. Z kolei postój to odmiana zatrzymania pojazdu skutkująca długotrwałym przebywaniem auta w jednym miejscu. Często ma związek z tym, że kierowca uda się w inne miejsce i zamyka samochód.
Oczywiście nie we wszystkich miejscach można swobodnie się zatrzymywać oraz dokonywać postoju. Określeniem takiej sytuacji zajmują się znaki rozgraniczające te dwa pojęcia. Warunki na drodze lub nieprzewidziane sytuacje mogą zmusić kierującego pojazdem do unieruchomienia go na pewien czas. Prawo nie karze takich czynów. Nakazuje jednak odpowiednie oznakowanie auta, aby nie stwarzało zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
Czytaj także: https://www.motoija.pl/montaz-instalacji-lpg-o-czym-warto-pamietac/
Odległości zaparkowanego auta od miejsc strategicznych
Czasem może się wydawać, że skoro w pobliżu nie widać znaku zakazującego postój i zatrzymanie auta, to czynność tę można wykonać. Istnieją jednak ogólne rozporządzenia wpisane w kodeks drogowy. I tak dla przykładu nie można pozostawić pojazdu w odległości mniejszej, jak 10 metrów od przejścia dla pieszych. W praktyce widać, że kierowcy nie pamiętają o tym przepisie i nie stosują go.
Ta sama odległość tyczy się skrzyżowania. Chodzi o parkowanie przed nim i za nim. Pojazd znajdujący się w odległości mniejszej niż 10 metrów z pewnością zwróci uwagę odpowiednich służb. W kwestii pozostawiania pojazdu w pobliżu przystanku obowiązuje limit 15 metrów od słupka informującego o obecności takiego miejsca na pasie ruchu. Gdy zachodzi konieczność pozostawienia auta w pobliżu przejścia kolejowego, należy to uczynić w odległości nie mniejszej od słupka z jedną kreską.
Poza obliczaniem odległości warto wiedzieć, że unieruchomienie pojazdu na pasie zieli będzie traktowane z urzędu, jako jej niszczenie. W momencie zatrzymania samochodu na chodniku należy umiejscowić je jedynie jedną osią lub dwoma kołami bocznymi pozostawiając 1,5 metra wolnej przestrzeni dla przechodniów. Dotyczy to wyłącznie aut osobowych o masie własnej nieprzekraczającej 2,5 tony.