Za jazdę po alkoholu w Polsce grożą dość surowe kary. Jazda po pijanemu może być wykroczeniem albo przestępstwem. Ze stanem po użyciu alkoholu u kierowcy mamy do czynienia wtedy, gdy stężenie alkoholu w jego krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości oznacza, że stężenie alkoholu u kierowcy jest wyższe niż 0,5 promila. Zgodnie z art. 178a § 1 kk, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. W myśl art. 87 § 1 kw, kierowca prowadzący pojazd mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywnie w wysokości co najmniej 50 złotych.
Jazda po alkoholu zazwyczaj kończy się w sądzie który obligatoryjnie orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Za przestępstwo określone w art. 178a § 1 kk orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat, z kolei za wykroczenie z art. 87 § 1 kw sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Okres zatrzymania prawa jazdy zaliczany jest na poczet orzeczonego środka karnego. Jeżeli nie doszło do zatrzymania prawa jazdy, skazany (lub ukarany) za jazdę po alkoholu ma obowiązek zwrotu dokumentu prawa jazdy. Do czasu wykonania tego zobowiązania okres wykonywania środka karnego nie biegnie.
Czy istnieje możliwość wcześniejszego odzyskania prawa jazdy?
Okazuje się, ze tak. Zgodnie z art. 182a kkw, skazanemu przysługuje prawo ubiegania się o zmianę wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową (tzw. alkolocka), jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był orzeczony dożywotnio (zwłaszcza w przypadku przestępstwa z art. 178a § 4 kk, czyli ponownej jazdy w stanie nietrzeźwości) i był wykonywany przez okres co najmniej 10 lat, to skazany również może złożyć stosowny wniosek. W razie warunkowego umorzenia postępowania karnego (w trybie art. 66 kk) sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres nieprzekraczający 2 lat. Nie ma żadnych przeszkód, aby osoba, wobec której orzeczono warunkowe umorzenie, również złożyła wniosek o blokadę alkoholową (o ile oczywiście odbyła już co najmniej połowę zakazu).
Zwrot prawa jazdy przez sąd
Wniosek o zmianę sposobu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową należy złożyć w formie pisemnej do sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Sąd może uwzględnić wniosek, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
W przypadku nieuwzględnienia przez Sąd wniosku o zmianę sposobu wykonywania środka karnego można złożyć zażalenie za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżane postanowienie. Termin na złożenie zażalenia jest nieprzekraczalny i wynosi 7 dni od daty ogłoszenia orzeczenia w tej sprawie (jeżeli sąd orzekał na posiedzeniu niejawnym – termin na wniesienie zażalenia liczony jest od dnia doręczenia postanowienia).
Artykuł powstał we współpracy z serwisem obronca24h.pl