Rosnące ceny prądu skłaniają nas do poszukiwania skutecznych rozwiązań prowadzących do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Prądem zasilanych jest większość instalacji oraz urządzeń, bez których nie sposób wyobrazić sobie codziennego życia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, dzięki którym możemy ograniczyć pobór energii elektrycznej, tym samym nie narażając się na zbyt wysokie opłaty. Jak to zrobić?
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Odnawialne źródła energii z każdym kolejnym rokiem stają się coraz ważniejszym segmentem polskiego sektora energetycznego. Polskie władze wspierają rozwój energii prosumenckiej, w tym również fotowoltaiki, która pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej poprzez konwertowanie energii słonecznej za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych wyposażonych w ogniwa krzemowe. W Polsce przybywa nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych, które często pozwalają całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd przeciętnego domu mieszkalnego. Inwestycja w panele słoneczne to spory wydatek, jednak dzięki licznym dofinansowaniom coraz więcej osób dostrzega w nich szansy na długoterminowe zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Warto również zaznaczyć, że nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej można oddać do sieci, a w okresach o zwiększonym zużyciu prądu pobrać go nieodpłatnie.
Zakup urządzeń energooszczędnych
Podstawowe sprzęty AGD i RTV takiej jak lodówki, pralki czy telewizory jeszcze do niedawna były urządzeniami generującymi ogromne zużycie prądu. Na rynku pojawiają się jednak nowoczesne sprzęty, które nie dość, pozwalają zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną, to w dodatku są urządzeniami przystępnymi cenowo. Jednorazowa wymiana wszystkich urządzeń to wciąż ogromny wydatek, jednak przy stopniowym zaopatrywaniu domu w modele energooszczędne można zauważyć sporą różnicę w zużyciu prądu.
Uszczelnienie okien i drzwi
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pobór prądu z sieci w okresie grzewczym znacznie przekracza standardowe wartości. Może to być spowodowane nieszczelnościami w otworach okiennych czy drzwiowych, a także usterkami tzw. mostków termicznych takich jak ściany, mury, balkony czy poddasze. Warto zatem dokonać szczegółowego przeglądu konstrukcji domu, aby przekonać się, czy wyższe rachunki za prąd nie są spowodowane nadmierną utratą ciepła.
Zobacz także: https://hydraportal.pl/fotowoltaika-sposob-na-dom-ekologiczny/
Rozsądne korzystanie z urządzeń
W wielu polskich gospodarstwach domowych duże zużycie prądu dzieje się przyczyną nieprzemyślanego użytkowania sprzętów domowych. Pozostawianie ładowarki w gniazdku, praca niepełnej zmywarki czy pralki lub częste korzystanie z czajnika elektrycznego to tylko niektóre ze złych nawyków, które narażają nas na wysokie rachunki. Co więcej, warto również rozważyć odłączanie urządzeń elektrycznych z gniazd zasilania na noc, nawet jeśli przechodzą w tym czasie w stan czuwania. Każdorazowe wpinanie i wypinanie wtyczek od telewizorów czy komputerów może być uciążliwe, jednak zakup dobrej jakości listwy zasilającej z bezpiecznikiem pozwala pozbyć się tego problemu.