Zakup swojego mieszkania zawsze budzi wiele pytań i wątpliwości. Niektórzy szukają swojego M na rynku pierwotnym, inni na rynku wtórnym. Bez względu na dokonany wybór należy dokładnie przemyśleć podjętą decyzję, a także dobrze rozeznać się w rynku na który postawiliśmy. Załóżmy, że jest nim rynek pierwotny. Myślimy o zakupie mieszkania od dewelopera. Co to właściwie dla nas oznacza? Podpowiadamy.
Na początku naszej drogi z wyborem mieszkania należy skupić się na szukaniu solidnego dewelopera. To bardzo ważne, ponieważ jednak w grę wchodzi inwestycja w której będziemy mieszkać z założenia przez wiele lat. Kolejna kwestia, to jej jakość, a także cena. Deweloper musi być bezwzględnie sprawdzony i zagwarantować pełne bezpieczeństwo i zachowanie wszelkich standardów inwestycji, a ponadto to, że ona w ogóle powstanie.
Stan deweloperski – czyli jaki?
Definicja czym właściwie jest stan deweloperski nie jest jednoznacznie określona. Trzeba więc bardzo dokładnie przestudiować umowę z deweloperem zanim podpiszemy umowę na zakup własnej inwestycji w której będziemy mieszkać. Koniecznie dowiedzmy się, w jakim stanie otrzymamy mieszkanie, sprawdźmy każdy najmniejszy załącznik do umowy.
Każdy deweloper posiada własną definicję dotyczącą stanu deweloperskiego. W większości przypadków w nowym mieszkaniu znajdziemy jednak: drzwi wejściowe (określonej klasy w opisie technicznym), otynkowane ściany (chociaż coraz częściej są one także malowane na biało), posadzki wykonane z wylewki betonowej, instalację elektryczną, która jest już rozprowadzona, a ponadto przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, parapety wewnętrzne , instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami, płytki na balkonie lub tarasie i wykończone balustrady.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że konieczne będzie wykończenie takiego mieszkania. Jak rury, to na pewno będą na wierzchu, więc konieczne będzie ich ukrycie etc. Czekać nas też będzie malowanie. Na pewno inwestycja pochłonie także zakup wewnętrznych drzwi, a ponadto wykonanie podłóg czy też kompletne i całkowite wyposażenie kuchni oraz łazienki.
Zobacz także: https://hydraportal.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-dewelopera/
Zalety stanu deweloperskiego
Mieszkanie w stanie deweloperskim na pewno kupimy po tańszej cenie. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na mieszkaniu, jakie zostanie urządzone w stu procentach wedle jego woli. Bardzo ważne jest to, że osoby te mogą decydować zarówno o aranżacji wnętrza, jak i jego rozplanowaniu. Meble, kolorystyka, rozplanowanie pomieszczeń – stan deweloperski daje pełną wolną rękę. Kolejna kwestia, to przejrzysta kwestia w przypadku chęci zgłaszania jakichkolwiek reklamacji.